За да достъпите приложението Temida Budget, влезте в този линк.
Не сменяйте устройствата, когато използвате приложението, за да достъпвате винаги всички ваши данни.
Подготвили сме за Вас някои основни принципи на личното бюджетиране:
Направете приблизителна сметка за всички приходи и всички разходи, които очаквате за дадения месец ( а ако имате съвсем точна представа, значи сте за ниво напреднали!) Вкарайте общите сума за очакван приход и разход в предвидените полета на страница „Очакван бюджет“.
Това ще ви помогне да сравнявате нивото на реално вкараните приходи и разходи с планираните за месеца. А графиките в приложението ще ви показват разликата между планираното и реалното на месечна база.
Започнете да вкарвате редовно всички разходи за месеца, като ги разделите предварително на постоянни и такива от ежедневен характер. За да направите по-лесно това разделение, вижте кратките обяснения с примери по-долу.
Месечни разходи : разходи за битови сметки и всички други разходи имащи регулярен падеж, което ги прави постоянни и предвидими във времето. Такива разходи са например, но не само :
- сметки за ток, газ или вода.
- наем на жилище
- вноски по кредити, застраховки, издръжки
Дневни разходи : Разходи , произтичащи от текущите нужди на всяко домакинство. Те са зависят не само от потребностите, но и от финансовите възможности на домакинството, и могат да варират всеки месец, в зависимост от състоянието на бюджета. Затова ги наричаме променливи. Такива разходи са например ( но не само):
- сметки за храна
- сметки за гориво, или транспорт
- разходи за почивка или за забавление
- разходи за цигари, алкохол, забавления
Започнете да вкарвате приходите си, като за улеснение ги разпределите по предложените категории : нетна заплата, пенсия, приходи от инвестиции (или наеми), социални помощи и др.Отбелязвайте всички суми които получавате през месеца, дори и еднократно получените, като бонуси, премии и др.
Месечен паричен остатък ( МПО): Разликата между влезлите приходи и направените разходи за даден период. Това е най-бързият индикатор, който ни показва финансовото благосъстояние на домакинството и възможността му да абсорбира допълнителни дългове.
Ако МПО е отрицателен или постоянно намалява с времето, това може да е индикация за състояние на свръхзадлъжнялост!!!
Поздравления!…Вече имате месечен преглед на бюджета , а МПО е Вашият финансов Барометър. А графиките с формата на пай, пък ви показват от къде идват и къде отиват парите ви всеки месец.
Най-добрият начин е да отделяте 5 минути всеки ден сутрин или вечер, за да въведете данните си за деня. Това изисква силна самодисциплина и мотивация, но най-добре е да го направите като забавление.
Приложението прави експорт с един клик на всички, или отделни суми по вид, които сте въвели по месеци, а данните са налични за една година.
Опитайте за един месец … почти сме сигурни, че портфейлът Ви ще Ви благодари! Ние можем да ви помогнем да направите първите си стъпки. Ако искате да научите как да увеличите вашия МПО, посете секциите 20 начина да спестим пари и Как да намалим енергиийните разходи у дома?