Изгасяйте светлините
Звучи лесно, нали? За много семейства, забравянето на светлините пуснати е вечна тема за разговор (меко казано). Но си има добра причина: оставянето на лампите да светят без нужда оказва голямо влияние на сметката ви за ток, както и на вашия бюджет. Всяка 40-ватова крушка, която свети за един час изразходва по 0.04 киловата ток. Да кажем, че ви таксуват по 10 стотинки за киловат ток – това означава, че всеки час, в който крушката не свети, вие пестите по 0.0041 лева. Това може да не ви звучи като лудо спестяване, но ако изключите само пет крушки вкъщи за 10 часа на ден, бихте спестили 6 лева на месец от сметката ви за ток. Колкото повече светлини изгасяте (и колкото повече вата са те), толкова повече пестите! Затова си създайте навика да включвате лампата само в стаята, в която сте. И ако навън е слънчево, използвайте естествената светлина в своя полза. Не само, че е добре за очите, но и е безплатна!
Сменяйте крушките си
Когато вашата половинката ви донесе вкъщи от онези нови, енергоспестяващи крушки, вие въртяхте очи. В крайна сметка крушката си е крушка, нали? Грешка. Вашaта половинка знае за какво говори. Дори и тези крушки да струват повече, те ви помагат да пестите дългосрочно като просто смените крушките вкъщи. Говорейки за лесно спестяване на пари! Следващият път, в който сте в голям магазин за домашни и строителни материали, се разходете добре към секцията с крушките и се запасете с компактни флуоресцентни лапми (CFL) или такива със светлинни диоди (LED). В крайна сметка това ще продължи да ви пести пари от сметката всеки месец. Ако си мислите, че това са добри новини, вижте добре тези LED крушки. Повечето от тях използват само 20–25% от енергията на старите лампи с нажежаема жичка и издържат 15–25 пъти повече. Представяте ли си?
Проверете за въздушни течове
Задайте си следните въпроси, когато проверявате за течове на въздух: Свирят ли прозорците? Усещате ли течение, което влиза под входната врата през ветровитите дни? Вратите наистина ли се затварят, когато ги затваряте? Амортисьорът на камината работи ли? Да се надяваме, че сте открили няколко от тези лесни за забелязване знаци, че разхищавате енергия, когато правите своя енергиен одит. Слушайте, може да звучи глупаво, но поддържането на прозорците, вратите и уредите ви добре запечатани има значителен ефект, особено в пиковите горещини на лятото. Ако имате врати и прозорци, които не са запечатани правилно, вие пропускате топъл въздух навън и хладен въздух навътре. А когато имате изтичане на въздух в дома си, имате и теч в портфейла си! Въздушното уплътнение на вашия дом е евтино и лесно спестяване на пари. Просто вземете няколко уплътнителни ленти за вашите врати и прозорци, и също запечатайте всички течове във вашите водопроводи, въздуховоди и окабеляване. Закупуването на ленти, шпакловка и пистолет за уплътняване ще ви струва по-малко от 15 лв., но може да ви спести до 20% от разходите за енергия. Говорейки за възвръщаемост на инвестицията!
Поддържайте въздушния филтър на климатика
Знаем, че е доста трудно да се заменят всички неща през цялата година. Но познайте какво? Смяната на въздушния филтър е проста поправка, която може да удължи живота на вашата климатична система и да я накара да работи по-ефективно (това ще ви спести пари в дългосрочен план). Така че просто преглътнете хапката и не забравяйте да сменяте въздушния филтър на всеки три месеца – ще се радвате, че сте го направили.
Затваряйте вратата
Помните това добре като дете. Прекарвахте си страхотно лято, тичайки навън през задната врата, за да си играете със съседските деца (и оставяхте вратата широко отворена). След няколко пъти влизане и излизане майка ви викаше: „Да не си роден в плевня? Затваряй вратата!” Ах, сладки спомени от детството. Но майка ви е имала право. Лоша идея е да държите външните врати отворени, докато климатикът или фурната работят. По този начин не само оставяте този скъпоценен (и скъп) въздух да излезе, но също така карате устройството си да работи по-трудно за по-дълго. Просто си представете как вашите пари излитат през вратата. . . заедно с така желания хладен въздух.
Програмирайте вашия термостат
Знаете ли, че намаляването на термостата с 7–10 градуса за осем часа на ден може да ви помогне да спестите 10% от сметката за ток всяка година? Можете да направите това по старомодния начин: просто регулирайте термостата, когато се събудите и го регулирайте отново преди да заспите. Звучи като работа, разбира се. Но досадно или не, не може да се отрече факта, че това ще ви спести пари от сметката за ток. Ако искате да запазите здравия си разум (и ако е в бюджета), можете да закупите програмируем или интелигентен термостат. Това ще ви спести труда да не забравяте да увеличавате или намалявате температурата сутрин и вечер, а и не са толкова скъпи (някои започват от само 20 лв.). Ако сте обсебени от технологиите, инвестирането в интелигентен термостат може да е правилният ход. Тези умни устройства ви позволяват да променяте температурата на вашия дом от вашия смартфон – толкова е просто! А някои устройства дори имат функция, наречена geofencing. Тя използва местоположението на вашия смартфон, за да проследява кога сте вкъщи и автоматично регулира температурата. Това определено не е термостатът на баба ви.
Не пускайте уредите, освен ако не са пълни
Да – говорим за неща като вашата съдомиялна машина, пералня и сушилня. Ако детето ви се прибере вкъщи със супер мръсни, миризливи и изцапани панталони (знаете какви), може да се изкушите да ги изперете (в защитния си костюм) самостоятелно. Вярвате или не, но един от най-големите прахосници на пари е да пуснете пералната си машина само за няколко дрехи. Средната пералня изразходва 590 киловата, а средната сушилня – 769. Това означава, че всяко зареждане на пране, което изперете и изсушите, струва между 1.20 лв и 1.60 лв към момента Ще бъде жалко да похарчите тази сума, за да изперете само няколко чорапа и ризата, която искате да носите утре. Така че изчакайте за пълен кош с мръсни дрехи преди да обявите ден за пране. А когато дойде време да пуснете пералнята има два супер прости начина да намалите количеството енергия, което изразходвате: използване на по-малко вода (по-малко зареждания) и използване на студена или топла вода. Що се отнася до сушилнята, правилата са същите. Не я използвайте без пълно натоварване, внимавайте да не пресушите дрехите и се опитайте да сушите подобни дрехи заедно. Няма нищо по-ужасно от това да прекарате два часа в сушене на кърпите и тениските си в сушилнята, само за да разберете, че не са изсъхнали. Професионален съвет: използвайте автоматичния цикъл вместо всякакви настройки за време, за да сте сигурни, че сензорите за влага вършат работата си.
Проверете за фантомна енергия
Не, тук не говорим за призраци! Става дума за фантомна енергия – нещо, което се случва, когато уредите изразходват енергия дори когато са изключени! Започнете да изключвате устройства и уреди, когато не ги използвате. Ще бъдете изненадани от това колко пари спестявате от сметката си за електричество само като издърпате щепсела. Фантомната енергия представлява 23% от използваната електроенергия в домакинството и струва до 300 лева годишно на средностатистическото семейство – и всичко това за нищо. Звучи доста плашещо, нали?
Настройте хладилника си
Това е още една малка поправка, която оказва голямо влияние. Разгледайте настройките на хладилника. Добро правило е да държите хладилника си настроен на около 1,6–3,3 градуса. Регулирането на настройките ще запази храната ви свежа, но и ще се увери, че устройството ви няма да изразходва допълнителна енергия, като работи извънредно, за да поддържа всичко твърде студено.
Дръжте фризера си пълен
Кой да знае, че всички онези замразени зеленчуци и меса, с които сте се запасили по време на пандемията, ще ви бъдат полезни за пестене от сметката ви за ток? Да, това е вярно – пълният ви фризер всъщност може да помогне за изолирането на целия уред. И познайте какво? Ако фризерът вече е студен (и остава такъв), тогава не е нужно да изразходва ценна енергия, за да запази вашите замразени стоки добре замразени.
Намалете температурата на бойлера
Повечето хора никога не се чудят дали температурата на водата им е твърде висока. Отваряте крана, ползвате топлата вода и продължавате с живота си по обичайния начин. Но ако температурата на водата е твърде висока, може да губите по 36–61 лв. всяка година. Настройването на бойлера на 60 градуса би трябвало да е наред, но имайте предвид, че понякога водата може и да стане непоносимо гореща. От друга страна, задаването на твърде ниска температура от 50 градуса може да попречи на убиването на бактериите във вашата съдомиялна машина. Проверете настройките на температурата и вижте какво работи най-добре за вас.